Liemenėlės istorija

Patalpino Kim 2016.05.20 0 Komentarai

Ar yra dalykų, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo? Telefonas? Kompiuteris? Automobilis? Visi patogumo ir prabangos dalykėliai, kurie iš principo nėra gyvybiškai svarbūs, bet mes be jų negalėtumėm pilnavertiškai leisti savo laiko. Bent jau mums taip atrodo.

O ar yra aprangos detalių, kurios taip pat yra neatsiejamos nuo mūsų garderobo? Ar įsivaizduojate save kasdienybėje be apatinio trikotažo? Vis dažniau pasigirsta siūlymų atsisakyti liemenėlės, bet ar įsivaizduojate save be jos? Ar įsivaizduojate, kaip jaustumėtės, jei bėgiotumėt be sportinės liemenėlės? Arba kaip sėkmingai praeitų susirinkimas, jei po baltais marškiniais išryškėtų ne liemenėlės nėrinukai, o jūsų krūtinė? Taigi, yra situacijų, kai liemenėlė mums yra būtina.

Argi nebūtų įdomu sužinoti, kokia yra liemenėlės atsiradimo istorija, arba kaip per ilgą laiką keitėsi liemenėlių mados? Juk visiems aišku, kad tokios liemenėlės, kokiomis mes puošiamės dabar, prieš daugelį metų moterims net nesisapnavo. Nustebusių nereikia toli ieškoti – parodykit savo mamai ar močiutei kokią nors atvirą ir seksualią liemenėlę ir stebėkite jų reakcija. Būtų sunku patikėti, kad jos paprašys pasiskolinti šią liemenėlę. Nors, išimčių būna ir nereikia „nurašyti“ mūsų mamų ar močiučių.

Kalbant apie liemenėlės istoriją, pirmieji jos paminėjimai pastebėti jau 2500 m. pr. Kr., Kretos saloje, kuomet Mino civilizacijos moterys puošėsi krūtinės formą koreguojančiais ar ją pakeliančiais apdarais. Šiek tiek vėliau, senovės Romos ir Graikijos moterys jau nebenorėjo pakelti ir pabrėžti savo krūtų grožio, o atvirkščiai, stengėsi, kad krūtinė atrodytų kuo mažesnė ir dėl tos priežasties, ją stipriais apvyniodavo ilgo ir stangraus audinio atraižomis. O Egipto moterys mėgavosi krūtų laisve, niekuo jų nevaržydamos, tik paslėpdamos jas po ilgomis tunikomis.

Tobulėjant visuomenei, tobulėjo ir apatinis trikotažas, bet tuo pačiu augo ir keitėsi grožio standartai. Moterims tapo privalu išryškinti savo formas, ir atrodyti grakščiai, todėl buvo sukurti korsetai. Korsetai ne tik išryškindavo liemenį, padarydami jį 20-30 cm apimties, bet ir pakeldavo krūtinę. Korsetus dėvinčios moterys žavėdavo vyrus, tačiau niekam nebuvo įdomu, kad toks grožis reikalauja itin didelių aukų – moterims prasidėdavo didelės sveikatos problemos, nes korsetai ne tik kad trukdydavo kvėpuoti, bet ir spausdavo vidaus organus.

Visa laimė, kad moterims užteko proto nustoti save žaloti korsetais ir XIX a. buvo sukurta pirmoji liemenėlė. Įdomus faktas, kad dabartinės liemenėles nelabai skiriasi nuo savo pirmtakės. Liemenėlės kūrėjas buvo Henris Lesheris, kuris nors ir būdamas vyras, labai puikiai nuspėjo, ko reikia moteriai. Pirmoji liemenėlė aišku nebuvo tokia patogi kaip dabartinės, bet ji turėjo skydus prakaitui sugerti ir krūtinę pakeliančias ir padidinančias pagalvėles.

Vienintelis minusas, kai liemenėlę kuria vyras – jis nepagalvoja apie patogumą ir medžiagas. Todėl įkvėptos pirmojo išradimo, moterys ėmė tobulinti liemenėlės taip, kad joms būtų patogu. Ilgai laukti nereikėjo – praėjus vos septyneriems metams, buvo sukurta pirmoji liemenėlė iš šilko ir vielos, kuri turėjo padėti krūtims tvirtai laikytis. Praėjus dar keliems dešimtmečiams, Marie Tucek užpatentavo savo išradimą – „krūtinės laikiklį“. Tai buvo apatinis drabužis moterims, kurį sudarė du atskiri kaušeliai, kurie kiekvienas turėjo po metalinę atraminę plokštelę krūtinei prilaikyti, petnešėles, ir kabliukus, užsegamus nugaroje.

Bėgant laikui moterų norai jaustis patogiai vis stiprėjo. Pirmoji moderni liemenėlė buvo išrasta jaunos niujorkietės, Marijos Phelps Jacob, XX a. pradžioje. Mergina ruošėsi į išleistuvių vakarą ir pastebėjo, kad jos turima liemenėlė per sunki ir per kieta, ir negražiai atrodo po jos šilkine suknele. Todėl Marija paėmė dvi šilko nosinaites ir rausvą juostelę ir pati pasigamino naują, paprastą ir svarbiausią gražiai po suknele atrodančią liemenėlę. Savaime suprantama, tą vakarą daugelis pastebėjo Marijos atradimą, kilo didelis susidomėjimas. Iš pradžių mergina siuvo tokias liemenėles draugėms. Kai šis jos pomėgis ėmė virsti verslu, Marija patento teises pardavė Warner Brothers Corset kompanijai už beveik du tūkstančius dolerių. Šiandien šio patento vertė yra išaugusi iki 15 milijonų dolerių.

                     Pirmojo pasaulinio karo metais moterys buvo raginamos atsisakyti korsetų ir liemenėlių su metalinėmis detalėmis, nes metalą buvo galima panaudoti žymiai svarbesniems dalykams – ginklams, kulkoms ir kitai karinei atributikai gaminti. Amerikoje buvo pateikti tokie duomenys, kad iš moteriškų korsetų buvo gauta 28 tūkstančiai tonų metalo, iš kurio buvo galima pagaminti du karo laivus. Todėl buvo pereita prie paprastesnių, medžiaginių liemenėlių, kurios moteris pavertė šiek tiek berniukiškomis, nes nebebuvo taip svarbu išryškinti savo iškilumų.

                      Tačiau po karo situacija šiek tiek pasikeitė. Vėl buvo grįžta prie formas išryškinančių liemenėlių. Kalbėti apie moteriškas formas ir vartoti žodį „liemenėlė“ tapo normaliu dalyku. 1935 metais, ta pati kompanija, kuri nupirko modernios liemenėlės patentą ir Marijos – Warner Brothers Corset, pradėjo gaminti įvairių dydžių kaušelius ir įvedė dar dabar naudojamą A, B, C, D dydžių skalę. Britai tuo metu naudojo atskirą skalę, kurioje dydžiai buvo numeruoji šiek tiek kitaip: mažas, vidutinis, didelis, didelis su papildomu juosmeniu. 

 

Po antro pasaulinio karo, atsigaunant pramonei, vėl imta intensyviai dirbti ties liemenėlių populiarinimu. Po karo padidėjęs gimstamumas paskatino sukurti liemenėlę maitinančioms moterims. Imta kurti liemenėles jaunoms mergaitėms, taip pratinant jas prie moteriškos prievolės liemenėlę dėvėti kasdieną. Kadangi atsirado skalbimo mašinos, imta dirbti ties kokybiškomis medžiagomis, iš kurių pagamintos liemenėlės ne tik ilgai tarnautų, bet ir atlaikytų skalbimus.

                      Aišku, istorijoje neapseita ir be pasipriešinimų. Vienu metu moterys sumanė pasipriešinti liemenėlių dėvėjimui. Vieno iš grožio konkurso metu buvo surengta protesto akcija, siekiant išlaisvinti moteris nuo šios prievolės. Beveik 400 moterų vienoje miesto aikštėje degino liemenėles, aukštakulnius, makiažo priemones ir skatino moteris jaustis laisvomis ir neįpareigotomis puoštis ir puoselėti savo grožį. Savaime suprantama, tokiu protestu jos nieko nepasiekė ir iki šios dienos mes vis dar puoselėjame savo grožį.

 

Bėgant laikui liemenėlės tobulėjo, gražėjo ir tapo vis patogesnės. Įvairios detalės ir papuošimai, pakietinimai, pagalvėlės – viskas tik tam, kad mes moterys, jaustumėmės gražiai ir patogiai. Na o norinčioms itin didelės prabangos buvo sukurta ir brangiausia pasaulyje liemenėlė iš 18 karatų aukso, kurią puošia net 4 200 brangakmenių, tarp kurių – rubinai, briliantai ir geltonieji safyrai, o centre kabo 52 karatų kriaušės formos rubinas. Garsiąja „Royal Fantasy Bra“ liemenėlę sukūrė juvelyrinių dirbinių gamintojas „Mouawad“. Šia liemenėle garbės pasipuošti turėjo garsūs supermodeliai: Mirandai Kerr, Tyra Banks, Gisele Bundchen, Heidi Klum, Aleksandra Ambrosio, Adriana Lima ir Claudia Schiffer.

Na, o jei jūs nepapuolate į tų laimingųjų supermodelių sąrašą, labai nenusiminkite. Apsilankykite Kim Lingerie apatinių drabužių parduotuvėje ir išsirinkite savo prabangiausią liemenėlę, kurią dėvėdama jausitės nuostabiai ir nepakartojamai. 

Palikti Komentarą